Кафедра економіки та управління
Кафедра економіки та управління є однією з провідних кафедр університету, діяльність якої спрямована на підготовку висококваліфікованих управлінців для різних галузей національної економіки.
Кафедра сьогодні – це висококваліфікований колектив викладачів, науковців, докторантів та аспірантів, до складу якого входять 9 професорів, з яких 4 доктори наук, 6 доцентів, 6 старших викладачів. Кафедру очолює доктор економічних наук, професор Гросул Вікторія Анатоліївна.
Основними сферами діяльності кафедри є:
Концепцією діяльності кафедри є підготовка конкурентоспроможних і креативних фахівців інноваційного типу, що забезпечується навчанням в умовах інтеграції освіти, науки й виробництва.
Підготовка фахівців з вищою освітою здійснюється за відповідними освітньо-професійними програмами на таких рівнях:
- бакалаврський рівень за спеціалізаціями:
- магістерський рівень за спеціалізаціями:
Нині кафедра економіки та управління є випусковою з підготовки магістрів з бізнес-адміністрування – фахівців у галузі управління та однією з провідних кафедр університету з підготовки фахівців для роздрібної та оптової торгівлі, митної служби, ресторанного і готельного бізнесу, переробних і харчових виробництв, податкових, економічних і фінансових служб.
Пріоритетними напрямками діяльності кафедри є:
Професорсько-викладацький склад кафедри постійно удосконалює програми навчання, активно працює над розробкою навчально-методичного забезпечення дисциплін, що відповідають сучасним потребам майбутніх фахівців, відображають результати наукової діяльності. З початку заснування кафедри результатом наукової та навчально-методичної роботи стало видання понад 45 монографій, 160 навчальних та навчально-методичних посібників, 750 наукових статей і тез доповідей. Викладачі кафедри підтримують наукові зв’язки з зарубіжними колегами. У різний час спільні заходи реалізовано з викладачами центру провідних досліджень з вищої і прикладної математики Мултанського університету ім. Бахауддна Захарія (Пакистан), університетів Китаю, Польщі, Словенії, Іспанії, Білорусії.
На кафедрі значна увага приділяється науковій роботі. Під керівництвом проф. Гросул В.А. функціонує наукова школа, в межах якої проводяться дослідження з управління розвитком підприємств, а саме адаптаційного управління, управління фінансово-економічною безпекою, формування конкурентного потенціалу підприємств, а також проблем інтенсифікації навчального процесу з використанням мережних технологій та формування інформаційно-освітнього середовища навчального закладу. Для активізації науково-дослідної роботи молоді діють наукові гуртки «Управління розвитком бізнесу», «Логістичні та маркетингові аспекти упаковки споживчих товарів», «Інтернет-технології в наукових дослідженнях і навчальному процесі». За участі кафедри відкрито «StartUp-центр ХДУХТ»; студенти приймають участь у національних і міжнародних проектах, спрямованих на активізацію молодіжного підприємництва.
Сьогодні перед колективом кафедри стоять нові завдання, визначені пріоритетними напрямками розвитку освіти в університеті, її інтеграції у світовий та європейський освітній простір. Виконуючи свою місію, кафедра і надалі здійснюватиме роботу з удосконалення освітньої та наукової діяльності в межах програмних засад розвитку університету і відповідно до актуальних тенденцій вищої освіти.
Історія кафедри
Історія кафедри економіки та управління бере свій початок з 1985 р.
Біля витоків створення кафедри стояли завідувач кафедрою бухгалтерського обліку та обчислювальної техніки к.е.н., доц. Левін Іоганн Ілліч (1968-1975) та к.т.н., доц. Мендєлєєв Ілля Соломонович (1976-1984). Розвиток інформаційних технологій та зростання потреб галузі у висококваліфікованих фахівцях з управління підприємствами торгівлі та харчування зумовили створення в навчальному закладі у 1985 р. нового підрозділу – кафедри обчислювальної техніки та засобів управління. З часом назва підрозділу була змінена на кафедру інформаційних технологій (1998 р.), а згодом – на кафедру інформаційних систем і технологій (2010 р.).
Кафедру у різний час очолювали талановиті науковці та педагоги: к.т.н., доц. Гнатюк Анатолій Йосипович (1985-1987); к.т.н., доц. Шишкін Віктор Миколайович (1987-1997); д.фіз.-мат.н., проф. Ісаєв Олександр Олексійович (1997-1998); к.е.н., доц. П’ятигорська Євгенія Дмитрівна (1998-2002); к.т.н., доц. Кір'яков Юрій Костянтинович (2002-2009); к.фіз.-мат.н., доц. Рибін Олег Миколайович (2009-2013). Враховуючи потреби суспільства, викладачі кафедри особливу увагу приділяли проблемам інформатизації освіти та комп’ютеризації навчального процесу в університеті. За більшістю дисциплін кафедрою однією з перших було створено електронні та інтерактивні навчально-методичні комплекси, презентовані на науково-методичних конференціях і виставках та успішно імплементовані у навчальний процес.
Колектив кафедри 2009-2012 рр.
У 2014 році у результаті реорганізації було створено кафедру прикладної економіки та інформаційних систем, яка об’єднала провідних викладачів кафедри економіки підприємств харчування та торгівлі, кафедри маркетингу та комерційної діяльності і кафедри інформаційних систем і технологій.
Відповідно до вимог часу у 2016 році її перейменовано у кафедру економіки та управління. Детальніше про сьогодення кафедри економіки та управління можна дізнатися на вкладці «Про кафедру».
Колектив кафедри
Кафедра сьогодні – це висококваліфікований колектив викладачів, науковців, докторантів та аспірантів, до складу якого входять 9 професорів, з яких 4 доктори наук, 6 доцентів, 6 старших викладачів. Фахівці кафедри викладають дисципліни з економіки та управління, інформаційних систем та технологій в бізнесі на всіх факультетах університету, в ННІХТБ, в Інституті післядипломної бізнес-освіти, магістратурі та аспірантурі.
Основний склад кафедри:
Навчання: у 1989 році Гросул Вікторія Анатоліївна поступила на денне відділення економічного факультету до Харківського інституту громадського харчування, який закінчила у 1994 році (диплом з відзнакою). З вересня 1994 року розпочала педагогічну діяльність у зазначеному вищому навчальному закладі на посаді асистента кафедри економіки підприємств харчування та торгівлі. У 1995 році поступила до денної аспірантури Харківської державної академії технології та організації харчування. Дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук достроково захистила 28 квітня 1998 року у спеціалізованій Вченій Раді Харківської державної академії технології та організації харчування, диплом ДК № 001077.
Педагогічна діяльність: з квітня 1998 р. по серпень 1998 р. працювала на посаді асистента, з вересня 1998 по серпень 1999 р. – на посаді старшого викладача, з вересня 1999 р. призначена доцентом кафедри економіки підприємств харчування та торгівлі. Вчене звання доцента отримала у 2002 році (протокол № 1/52-Д від 26.02.2002 р., атестат ДЦ 004162). З вересня 2004 року вступила до докторантури ХДУХТ, яку закінчила у 2007 році. З вересня 2007 року працювала на посаді доцента кафедри економіки підприємств харчування та торгівлі. 23.02.2010 р. захистила дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук у спеціалізованій Вченій Раді Донецького національного університету економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського (диплом ДД № 008274). З 1.03.2010 року призначена на посаду професора кафедри економіки підприємств харчування та торгівлі. Вчене звання професора тієї ж кафедри отримала у 2011 році (атестат професора 12ПР №006987). З 1.09.2014 р. по теперішній час працює завідувачем кафедри економіки та управління.
Викладає дисципліни: "Логістичні системи", "Інноваційний менеджмент", "Маркетингові дослідження та управління інвестиційними проектами", "Управління інвестиційними проектами".
Наукові інтереси: полягають в дослідженні й удосконаленні фінансово-економічних аспектів розвитку суб'єктів господарювання на споживчому ринку та управління ефективністю їх діяльності. За цими напрямами нею створена наукова школа, в межах якої розроблено 19 держбюджетних і госпрозрахункових науково-дослідних тем (3 під керівництвом Гросул В.А.), результати яких обговорювались на наукових конференціях різного рівня, у тому числі, міжнародних, були впроваджені в практику господарювання підприємств України та навчальний процес. Під її керівництвом захищено 7 кандидатських дисертацій, продовжують наукові дослідження аспіранти, здобувачи та докторанти.
14.05.2010 р. Гросул Вікторія Анатоліївна обрана академіком Академії економічних наук України.У 2011 році за багаторічну сумлінну працю, особистий внесок у підготовку висококваліфікованих спеціалістів, плідну науково-педагогічну діяльність Гросул В.А. нагороджена Почесною Грамотою Міносвіти України (наказ від 18.05.2011р. №228-к).
Гросул В.А. відома у науково-педагогічній спільноті України. Вона є заступником голови спеціалізованої вченої ради К 64.088.02 у Харківському державному університеті харчування та торгівлі; членом спеціалізованої вченої ради у Донецькому національному університеті економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського; членом редколегії збірників наукових праць університету та членом редколегії наукового фахового видання, включеного до науково метричних баз – «Торгівля і ринок України». Вікторія Анатоліївна постійно передає свій досвід вченого і педагога, приділяє значну увагу наданню допомоги молодим викладачам, науково-дослідній роботі студентів, забезпечує тісний зв'язок з випускниками економічного факультету. Дипломні та науково-дослідні роботи студентів неодноразово ставали переможцями конкурсів студентських робіт м. Харкова, України та відзначені дипломами Харківської міської та обласної держадміністрацій.
Основні науково-методичні роботи : за результатами наукових досліджень проф. Гросул В.А. опубліковано 19 монографій, 179 наукових статей та 75 тез доповідей на наукових конференціях. П рофесор Гросул В.А. постійно знаходиться у творчому пошуку вдосконалення навчального процесу, його науково-методичного забезпечення, займається розробкою та впровадженням новітніх технологій навчання в навчальний процес. Під її керівництвом і безпосередньою участю створено навчально-методичні комплекси дисциплін та електронні підручники, які були презентовані на різних виставках і конференціях, отримали схвалення науково-педагогічної спільноти. Результати науково-методичної роботи знайшли втілення в 23 навчальних посібниках (у тому числі 10 – з грифом Міністерства освіти і науки України), 76 методичних рекомендаціях.
У 1988 році закінчила Харківській інститут громадського харчування за спеціальністю "Економіка торгівлі". У 2002 р. захистила дисертацію на здобуття ступеня кандидата економічних наук зі спеціальності 08.07.05 – економіка торгівлі та послуг на тему "Ефективність управління товарними запасами на підприємствах роздрібної торгівлі". Вчене звання доцента присвоєно у 2005 р. У Харківському державному університеті харчування та торгівлі працює з 1989 р., з вересня 2014 р. – на посаді професора кафедри прикладної економіки та інформаційних систем.
Викладає дисципліни: "Економіка торгівлі", "Економічна діагностика", "Управління ефективністю функціонування закладів ресторанного господарства". Здійснює керівництво аспірантами та здобувачами кафедри.
Наукові інтереси: ефективність функціонування та розвитку суб’єктів торговельного підприємництва в Україні.
Основні науково-методичні роботи .
Працює в університеті з 1978 р., з 1996 року на кафедрі економічної теорії та права.
Кандидат технічних наук з 1990 р., професор ХДУХТ з 2002 р., проректор з виховної роботи з 2009 р.
Загальний стаж роботи 49 років, з них науково-педагогічний 37 років.
Викладає дисципліну "Економіка праці та соціально-трудові відносини".
Має 188 наукових та навчально-методичних праць, в тому числі 1 монографія, 7 навчальних посібників, 32 навчально-методичних розробок, 147 статей та тез доповідей, 3 авторських свідоцтва.
Нагороджена нагрудними знаками МОН України "Відмінник освіти України" (2002 р.) і "Петро Могила" (2012 р.).
У 1985 році закінчила навчання у Вінницькому політехнічному інституті за спеціальністю "Конструювання і виробництво радіоапаратури".У 1995 році закінчила навчання у Харківської державної академії технології та організації харчування за спеціальністю "Маркетинг". У 2001 році захистила дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.05 – економіка торгівлі та послуг. У 2003 році присвоєно вчене звання доцента кафедри економіки підприємств харчування то торгівлі.У Харківському державному університеті харчування та торгівлі працює з 1995 року на посаді асистента, з 2000 року на посаді старшим викладачем кафедри економіки підприємств харчування та торгівлі, з 2001 року на посаді доцента кафедри економіки підприємств харчування то торгівлі, з 2014 року на посаді професора кафедри прикладної економіки та інформаційних систем.З 2003 року здійснює керівництво 5 аспірантами (здобувачами).
Викладає дисципліни: "Управління проектами", "Реінжиніринг бізнес-процесів", "Економіка підприємств", "Економетрика", "Інформаційні системи та технології".
Наукові інтереси: стратегічні аспекти розвитку підприємств торгівлі та ресторанного бізнесу. Автор більш 170 наукових та навчально-методичних публікацій.
Основні науково-методичні роботи.
У 1986 році з відзнакою закінчила Харьківський інженерно-будівельний інститут за спеціальністю «Водопостачання і каналізація». Протягом 1990-1991 року навчалась на спеціальному факультеті перепідготовки кадрів Харківського інституту громадського харчування за спеціальністю «Прогресивні технології продукції громадського харчування» та отримала кваліфікацію «Інженер-технолог громадського харчування та харчових виробництв». У жовтні 1997 р. захистила дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук. У Харківському державному університеті харчування та торгівлі працює з 1991 року на посаді викладача-стажиста кафедри організації торгівлі; з грудня 1996 р. – асистентом кафедри маркетингу і комерційної діяльності. З лютого 1998 р. переведена на посаду старшого викладача кафедри маркетингу і комерційної діяльності, а з вересня 1998 р. призначена на посаду доцента тієї ж кафедри, де працювала до серпня 2014 року. З 01.09.14 року призначена на посаду професора кафедри прикладної економіки та інформаційних систем.
Викладає дисципліни: "Логістика","Інфраструктура товарного ринку". Під її керівництвом захищено 1 дисертаційну роботу.
Н аукові інтереси: логістичні та маркетингові аспектами упаковки споживчих товарів. Автор більш 80 праць наукового та навчально-методичного характеру. Керує студентським науковим гуртком "Функціонування логістичних систем постачання, виробництва та збуту в сучасних умовах господарювання".
О сновні науково-методичні роботи
У 1998 р. закінчила навчання у Харківській державній академії технології та організації харчування та отримала диплом з відзнакою за спеціальністю "Економіка підприємства". У 2002 р. захистила дисертацію на здобуття наукового ступеню кандидата економічних наук за спеціальністю «Економіка торгівлі та послуг». У 2009 р. присвоєне вчене звання доцента.
У Харківському державному університеті харчування та торгівлі працює з 1998 р.: 1998-2003 рр. - на посаді асистента кафедри економіки підприємств харчування та торгівлі, 2003-2006 рр. - на посаді старшого викладача кафедри економіки підприємств харчування та торгівлі, з 2006 р. - на посаді доцента кафедри економіки підприємств харчування та торгівлі, з 2014 р. - на посаді доцента кафедри прикладної економіки та інформаційних систем.
Викладає дисципліни: "Логістика", "Економіка біржової торгівлі", "Ризик і страхування", "Електронна комерція".
Наукові інтереси: економіка та організація діяльності підприємств торгівлі, управління персоналом підприємства, управління оборотними активами підприємства. Є автором більше, ніж 90 науково-методичних праць.
Основні науково-методичні роботи
У 2003 році закінчив Харківський державний університет харчування та торгівлі за спеціальністю «Економіка підприємства» за освітньо-кваліфікаційним рівнем «магістр».
Працює на посаді доцента кафедри економіки та управління з 2016 року.
Кандидат економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності) (2008 р.), тема дисертації: «Ефективність політики фінансування необоротних активів підприємств торгівлі».
Доцент по кафедрі економіки підприємств харчування та торгівлі (2013).
Викладає дисципліни "Стратегічне управління", "Економіко-математичні методи і моделі", "Інформаційний консалтинг".
Коло наукових інтересів пов’язано зі стратегічними аспектами діяльності підприємства.
Має 114 наукових та навчально-методичних праць, в тому числі 5 монографій, 3 навчальних посібника, 25 навчально-методичних розробок, 82 статей та тез доповідей.
Є науковим керівником однієї дисертаційної роботи на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук.
У 2009 р. закінчила навчання у ХДУХТ. У квітні 2014 р. захистила дисертацію на здобуття ступеня кандидата економічних наук. У Харківському державному університеті харчування та торгівлі працює з грудня 2013 р. на посаді асистента, з вересня 2014 р. на посаді ст. викладача. З 2015 р. Голова Ради молодих вчених Харківського державного університету харчування та торгівлі.
Викладає дисципліни: " Економіка та організація інноваційної діяльності", "Логістика", "Логістичні системи", "Internet в бізнесі, "Маркетингові дослідження та управління інвестиційними проектами", " Інноваційний менеджмент", " Економіка торгівлі".
Наукові інтереси: управління економічною стійкістю підприємств, інноваційна дільність, економіка сталого розвитку, логістика. Автор понад 30 наукових праць та науково-методичних розробок, співавтор колективних монографій, навчального посібника.
Основні науково-методичні роботи
У 2000 році закінчила Харківську державну академію технології та організації харчування за спеціальністю «Менеджмент організацій» (диплом з відзнакою).
У 1978 році з відзнакою закінчила Харківський інститут громадського харчування, спеціальність за дипломом – «Економіка торгівлі».
ШИНКАР Світлана Миколаївна
кандидат економічних наук, доцент
У 1988 році закінчив Харківський інститут громадського харчування за спеціальністю «Економіка торгівлі».
У 1984 році закінчила Харківській інститут громадського харчування за спеціальністю "Технологія і організація громадського харчування". В 1995 році закінчила Вищу школу підприємництва Харківської державної академії технології та організації харчування та набула другу вищу освіту за спеціальністю "Маркетинг " спеціалізація "Комерційна діяльність". З 1995 року - асистент кафедри економіки підприємств харчування та торгівлі ХДУХТ, з 2001 року - старший викладач кафедри економіки підприємств харчування та торгівлі ХДУХТ. З вересня 2014 року працює старшим викладачем кафедри прикладної економіки та інформаційний систем ХДУХТ.
Викладає дисципліни: "Економіка підприємств", "Економіка торгівлі", "Економіка біржової торгівлі", "Ризик та страхування". Здійснює керівництво науково-дослідною роботою студентів.
Наукові інтереси: ефективність діяльності підприємств ресторанного господарства.
Основні науково-методичні роботи
У 1994 році закінчила Харківській інститут громадського харчування за спеціальністю "Економіка та управління в торгівлі та громадському харчуванні" з присвоєнням кваліфікації "економіст". З вересня 2001 р. працює на посаді старшого викладача кафедри економіки підприємств харчування та торгівлі. Восени 2017 р. займає посаду старшого викладача кафедри економіки та управління.
Викладає дисципліни: "Економіко-математичне моделювання". Здійснює керівництво курсовими, дипломними роботами, переддипломною практикою студентів.
Наукові інтереси: розвиток та управління роздрібного товарообороту торговельного підприємства.
Основні науково-методичні роботи
У 1989 року – зарахована лаборантом до штату кафедри економіки підприємств харчування та торгівлі Харківського інституту громадського харчування, з 2002 року переведена старшим лаборантом цієї ж кафедри.
З вересня 2014 року – працює старшим лаборантом кафедри економіки та управляння.
{slider ЗАЙЦЕВА Наталія Валеріївна, старший лаборант|closed|red}