КУЛЬТУРНО-ВИХОВНА РОБОТА

   Наукова бібліотека ХДУХТ це потужна інформаційно-комунікаційна установа, науковий, просвітницький центр університету, а головне – гуманістичний осередок освітянського і культурного життя студентської молоді, яка, як найважливіший соціокультурний центр освіти й виховання є місцем збереження культурної спадщини і при безпосередній взаємодії з іншими структурними підрозділами університету через комунікаційні процеси поєднує покоління людей, їх духовність, чесноти, патріотизм. Культурно-виховна робота в науковій бібліотеці здійснюється за підтримки Єсінової Ніни Ігорівни, кандидата технічних наук, професора, проректора з виховної роботи. Стабільність, доброзичливість, співучасть, допомога, спілкування в умовах синдрому «переоцінки ціннісних орієнтирів», зокрема й моральних – у цьому, по суті, полягає феномен бібліотеки та її місія. Завдання наукової бібліотеки – створити умови для самореалізації, самовизначення особистості студента в просторі сучасної культури, створити таку атмосферу, яка б стимулювала активність внутрішнього життя особистості і спонукала до творчості і саморозвитку, сприяла морально-психологічній перебудові молодої людини, внутрішній переорієнтації системи духовних цінностей, усвідомленню власної гідності і цінності іншої людини, формувала почуття відповідальності і причетності до минулого, сучасного і майбутнього. Головним завданням культурно-виховної роботи у нашій бібліотеці є – залучення студентів до духовної спадщини, формування у них духовних цінностей і потреб, бо як сказав Толстой Л. М.: «І виховання і освіта неподільні. Неможливо виховувати, не передаючи знання, будь-яке ж знання діє виховально».

Поряд з новітніми формами культурно-просвітницької роботи незмінною та дієвою залишається форма популяризації книги за допомогою книжкової виставки. Бібліотекарі організовують тематичні виставки літератури: «Уроки Чорнобиля» (до Дня Чорнобильської трагедії), «Хай буде мир, хай більше не горить у пеклі війн твоє життя, людино!» (до Дня пам’яті та примирення), «Горить свіча, а може то душа?» (до Дня пам’яті жертв голодомору), «Найдзвінкіше слово рідне…», «Як правда на усіх єдина і рідний батьківський поріг… Соборна мати Україна одна на всіх, як оберіг» та ін.; виставки на допомогу навчальному процесу: «Кожному бухгалтеру», «Маркетинг, товарознавство, реклама», ««Екологічна ціна» економічного зростання України», «Аспекти розвитку українського мовленнєвого етикету», ««Паска красна день вітає»: до Великодня», «Устаткування для приготування їжі», «Фастфуд – все, що стосується їжі в кафе» тощо.

Кожного року відзначаються літературні ювілеї. Бібліотека експонує виставки, присвячені ювілеям відомих письменників, поетів, проводить масові заходи, розповідаючи про їх життя та творчість. Під час заходів робиться все можливе, щоб зацікавити користувачів, привернути їх увагу до творчості того чи іншого літератора, викликати бажання у користувачів звернутися до творів та прочитати їх. Серед них: «Селянський стиль та запашна народна мова» (до 135-річчя від дня народження Архипа Юхимовича Тесленка (1882–1911), українського письменника), «Любити безмежно життя і людей» (до 105-річчя від дня народження Михайла Панасовича Стельмаха (1912–1983), українського письменника, драматурга), «Закоханий у край над тихою Сулою» (до 115-річчя від дня народження Олеся Васильовича Донченка (1902-1954), українського прозаїка, поета, казкаря), «Цвіт щастя» (до 145-річчя від дня народження Богдана Лепкого (1872-1941), українського поета, прозаїка, літературознавця), «Бери вершину і матимеш середину» (до 295-річчя від дня народження Григорія Савича Сковороди (1722–1794), українського поета, філософа) та ін.

У бібліотеці за напрямом культурно-просвітницької роботи зі студентами проводяться різноманітні заходи: літературно-музичні вечори, зустрічі з цікавими людьми, виховні години, вечори пам’яті, огляди, краєзнавчі вітальні, книжкові виставки, лекції, бесіди, презентації книг тощо. Основними напрямами цих заходів є забезпечення толерантної поведінки студента у соціальному середовищі, дієвої пошани і любові до своєї родини, нації, держави, мови.

Серед таких заходів популярність у бібліотеці здобули культурно- просвітницькі заходи: інтелектуальні ігри  «Європейські перегони» та «Шо, де, коли?», свято «30 вересня – Всеукраїнський день бібліотек»; виховна година «Яким не було б наше сьогодні, мир – це наше завтра!»; творча зустріч «Світ фотографії очима Марії Самойлової – студентки ХДУХТ»» із циклу «Таланти ХДУХТ»; літературно-музична композиція  «Народ мій є! Народ мій завжди буде! Ніхто не перекреслить мій народ!»; вечір-реквієм  «Пам’ять голоду, пам’ять серця»; тематичні лекції-бесіди у студентських групах:  «Патріотизм у розумінні сучасної молоді», «Пам’яті жертв Голодомору»; тематичний вечір «Андріївські вечорниці» тощо.

Однією із улюблених форм масових заходів для молоді стала інтелектуальна гра. У 2017 р. таких ігор було проведено 2: «Європейські перегони» 14.11.2017 р., у якій змагалися 2 команди «Патріоти» та «Antihype», перемогла команда «Патріоти»; «Що, де, коли?» 28.11.2017 р., у якій змагалися 2 команди «Телепузики» та «Дрім Тім», перемогла команда «Дрім тім». За сприяння студентського профкому усі команди було відзначено заохочувальними призами.

Бібліотека бере активну участь у житті університету. 21 вересня 2017 року працівниками бібліотеки спільно з кафедрою суспільних та гуманітарних дисциплін була проведена виховна година до міжнародного Дня Миру «Яким не було б наше сьогодні, мир – це наше завтра!» за участі студентів першого курсу ХДУХТ та проректора з виховної роботи Єсінової Ніни Ігорівни, викладачки  Лемішевої Наталі Олександрівни, завідувача кафедри суспільних та гуманітарних дисциплін Міносяна Андрія Сергійовича. Зі вступним словом виступила викладачка кафедри суспільних та  гуманітарних дисциплін Лемешева Н.А. Студенти 1, та 2 курсу, Глуходед Н.(ТХК- 46), Бєлікова В. (ТХК-46), Міщенко О. (Е-27), Першина Катерина (МР-37) зачитали вірші про важливість миру та дружби між народами та всіма людьми, незалежно від раси, статі, релігійних уподобань, соціально – культурної приналежності. Під час заходу відбулася демонстрація відеоролика з піснею «Молитва за Україну». Наприкінці виховної години виступив завідуючий кафедрою Міносян А.С., який закликав до почуття миру як в самому собі, так і навколо себе,  до миру в усьому світі! По закінченні заходу присутні виклали слово МИР під вікнами університету.

У бібліотеці стало доброю традицією залучати до проведення культурно-виховних заходів студентів та співробітників університету. 9 листопада 2017 року в читальній залі Наукової бібліотеки ми разом з усією Україною писали Диктант національної єдності. Присутні були представники багатьох кафедр та інших підрозділів університету.

28 вересня працівники бібліотеки та студенти – читаюча молодь ХДУХТ (Марцин Ліза ГРС-46, Нежурко Поліна ГРС-46, Мозелева Анастасія ГРС-46, Самко Артем ГРС-46,  Лісова Ліза ГРС-46, Петренко Максим ГРС-46,  Бєлікова Вікторія ТХК-46,  Глуходід Наталія ТХК-46, Тоцька Євгенія ТХК-46)

брали участь в обласній соціально-культурній акції-флешмобі «Молодь читає – Харківщина процвітає» з  нагоди Всеукраїнського дня бібліотек та отримали офіційну Подяку від Управління культури і туризму Харківської обласної державної адміністрації.

У бібліотеці шанують християнські звичаї, традиції, християнських святих, які навчають молоде покоління з любов’ю ставитись до ближнього, поважати старших і дотримуватись правил християнської моралі. 13 грудня одне з великих та улюблених свят – день святого Андрія Первозванного, або як у народі називають, свято Калити. Це свято є продовженням молодіжних гулянь, де юнаки і дівчата шукали собі пару для майбутнього подружнього життя. 20 грудня 2017 року у читальному залі гуртожитку №2 відбувся тематичний захід «Анріївські вечорниці». Присутні студенти нашого вишу познайомились з оберегами української родини, обрядами ворожіння та кусання калити (корж з білого борошна). Роль господині зіграла завідувачка відділом обслуговування І.П. Кушнір, яка розповіла про звичаї та обряди українського народу. Учасники заходу тепло вітали виступаючих, гарно сприймали пісні, як давні, так і сучасні. На завершення зазвучала коляда «Дивная новина».

На абонементі наукової та художньої літератури 18травня 2017 року відбувся захід «Моя душа на крилах вишиванки». Основна мета заходу – збереження українських цінностей та їх популяризація серед молоді. Присутні вирушили в яскраву народознавчу подорож. Яскраві візерунки, сланкі оксамитовим килимом барвистих трав і квітів, з яких нам посміхаються жар-птиці і химерні півні все це створює самобутній скарб українського народу – вишиванку. День вишиванки – міжнародне свято, яке покликане зберегти споконвічні народні традиції створення і носіння етнічно вишитого українського одягу. Щорічне свято національного костюму відзначають по всій країні щорічно в кожен третій четвер травня. Святковий настрій створювала виставка яскравих, барвистих вишиванок, чудових рушників, вишитих серветок та домотканих виробів. Доповнювала колекцію українських вишиванок тематична виставка книг « Одягни книгу у вишиванку.» На виставці були представлені книги з історії української вишиванки, з української етнографії, культури і побуту населення України. Гості бібліотеки з радістю доторкнулися серцем і душею до народних витоків, національного культурного надбання українців – вишиванки.

Наукова бібліотека продовжує цикл заходів «ХДУХТ має таланти». 22 березня  2017 р. у філії наукової бібліотеки ХДУХТ /гуртожиток № 2 відбулась творча зустріч під назвою «Світ очима фотографа» з майстром фотографії – студенткою 5-го курсу обліково-фінансового факультету Мариною Самойловою. Зустріч проходила у вигляді виставки. На виставці були представлені фотографій на різну тематику: епізоди з життя сучасної молоді, природні явища, зимові етюди, природа Закарпаття, весілля молодят у традиціях та обряду українського народу.Усі фотографії цікаві, креативні. Вони несли у собі заряд позитива, оптимізму і життєрадісті. Під час показу слайдів Марина заявила про свій високий рівень майстерності як фотографа. Присутні з великим інтересом і задоволенням слухали розповідь Марини про своє життя та творчий шлях Також Марина надала присутнім практичні поради і рекомендації «Як зробити красиві фотографії на телефон». Звичайно, усі присутні були приємно вражені фотовиставкою, і виявили бажання взяти участь у наступних подібних заходах.

При проведенні культурно-виховних заходів бібліотека активно співпрацює з кафедрами університету. «Народ мій є! Народ мій завжди буде! Ніхто не перекресліть мій народ!». Під цією назвою 21 листопада 2017 року, в День гідності та свободи, разом з викладачами кафедри суспільних та гуманітарних науковою бібліотекою ХДУХТ, благодійним аукціоном «Україна» та бійцями Східного Корпусу для студентів першого курсу факультету менеджменту було проведено дуже цікавий захід. Запрошений гість викладач кафедри менеджменту Ганна Забродська розповідала про майдан, про те, як я розпочала свою волонтерську діяльність. Бійці Східного Корпусу Ігор та Юрій цікаво розповіли про будні АТО та надали для ознайомлення військову атрибутику (гільзи, шлеми, бронежилети тощо). Розповідь викликала живе спілкування та можливість відчути себе в «шкурі» бійця.

Популярності набувають інтерактивні форми культурно-просвітницької діяльності, розміщені на веб-сторінці бібліотеки, а саме: віртуальні виставки – «Літературні орієнтири: по сторінках цікавих книжок фонду наукової бібліотеки ХДУХТ», «50 топ-видань, найпопулярніших серед користувачів», «Японська кухня в фонді НБ ХДУХТ», віртуальні виставки однієї книги «Інноваційні технології харчової продукції функціонального призначення» та «Земна Мадонна», відеоролик «Заспіваймо пісню за Україну», віртуальна музична композиція за темою: «Свобода» тощо.

Харківський державний університет харчування та торгівлі є науково-дослідним центром, на базі якого проводяться міжнародні наукові та науково-практичні конференції, бібліотека в таких заходах бере безпосередню участь шляхом інформаційного забезпечення, організації книжкових виставок та бібліографічних оглядів літератури, серед них, зокрема участь у Всеукраїнській науково-методичній конференції «Модернізація вищої освіти та проблеми управління якістю підготовки фахівців» 29.09.2017 р. (книжкова виставка за назвою конференції та тези доповіді Бакуменко Л.Г. «Інформаційні ресурси наукової бібліотеки ХДУХТ на допомогу організації навчально-наукового процесу»).

       Культурно-виховна робота у бібліотеці спрямована на реалізацію її провідної ідеї – поєднання кращих традиційних методів виховання та прогресивних сучасних підходів, що дозволяє позитивно вплинути на розвиток студентів, а також сформувати їх духовний світ на основі гуманістичних цінностей.