КУЛЬТУРНО-ВИХОВНА РОБОТА

   Наукова бібліотека ХДУХТ це потужна інформаційно-комунікаційна установа, науковий, просвітницький центр університету, а головне – гуманістичний осередок освітянського і культурного життя студентської молоді, яка, як найважливіший соціокультурний центр освіти й виховання є місцем збереження культурної спадщини і при безпосередній взаємодії з іншими структурними підрозділами університету через комунікаційні процеси поєднує покоління людей, їх духовність, чесноти, патріотизм. Культурно-виховна робота в науковій бібліотеці здійснюється за підтримки Єсінової Ніни Ігорівни, кандидата технічних наук, професора, проректора з виховної роботи. Стабільність, доброзичливість, співучасть, допомога, спілкування в умовах синдрому «переоцінки ціннісних орієнтирів», зокрема й моральних – у цьому, по суті, полягає феномен бібліотеки та її місія. Завдання наукової бібліотеки – створити умови для самореалізації, самовизначення особистості студента в просторі сучасної культури, створити таку атмосферу, яка б стимулювала активність внутрішнього життя особистості і спонукала до творчості і саморозвитку, сприяла морально-психологічній перебудові молодої людини, внутрішній переорієнтації системи духовних цінностей, усвідомленню власної гідності і цінності іншої людини, формувала почуття відповідальності і причетності до минулого, сучасного і майбутнього. Головним завданням культурно-виховної роботи у нашій бібліотеці є – залучення студентів до духовної спадщини, формування у них духовних цінностей і потреб, бо як сказав Толстой Л. М.: «І виховання і освіта неподільні. Неможливо виховувати, не передаючи знання, будь-яке ж знання діє виховально».

    

     Для цього у поточному році у напрямі культурно-просвітницької роботи зі студентами проведено різноманітні заходи. Поряд з новітніми формами культурно-просвітницької роботи незмінною та дієвою залишається форма популяризації книги за допомогою книжкової виставки. Бібліотекарі організовують тематичні виставки літератури: «Чорне відлуння Чорнобиля» (до Дня Чорнобильської трагедії), «Тих днів у пам’яті не стерти» (до Дня Перемоги), «Жахливий урок історії» (до Дня пам’яті жертв голодомору), «З Україною в серці», «Цікавишся правом – стаєш справжнім громадянином своєї країни» та ін.; виставки на допомогу навчальному процесу: «Податкова система як окрема частина фінансової політики», «Маркетолог в Україні: погляд у майбутнє», «Україна на шляху державотворення: історія і сучасність», «Яка каша – Ваша?», «Спеції та прянощі від «А» до «Я»», «Макарони – такі знайомі та різні», «Різномаїття борошняних виробів» тощо. Кожного року відзначаються літературні ювілеї. Бібліотека експонує виставки, присвячені ювілеям відомих письменників, поетів, проводить масові заходи, розповідаючи про їх життя та творчість. Під час заходів робиться все можливе, щоб зацікавити користувачів, привернути їх увагу до творчості того чи іншого літератора, викликати бажання у користувачів звернутися до творів та прочитати їх. Серед них: «Блакить мою душу обвіяла, душа моя сонця намріяла» (до 125-річчя від дня народження Павла Григоровича Тичини (1891–1967), українського поета, державного та громадського діяча), «Народною творчістю натхненна» (до 145-річчя від дня народження Лесі Українки (1871–1913), української поетеси, перекладачки), «Мастер на все времена» (до 125-річчя від дня народження Михайла Опанасовича Булгакова (1891-1940), російського письменника, українського драматурга, уродженця м. Києва), «Я син народу, що вгору йде…» (до 160-річчя від дня народження Івана Яковича Франка (1856-1916), українського письменника, поета, філософа, громадського діяча), «Запалімо серця для України» (до 150-річчя від дня народження Михайла Грушевського (1866–1934), українського історика і громадсько-політичного діяча, першого Президента України ) та ін.

       У бібліотеці за напрямом культурно-виховної роботи зі студентами проводяться різноманітні заходи: літературно-музичні вечори, зустрічі з цікавими людьми, виховні години, вечори пам’яті, огляди, краєзнавчі вітальні, книжкові виставки, лекції, бесіди, презентації книг тощо. Основними напрямами цих заходів є забезпечення толерантної поведінки студента у соціальному середовищі, дієвої пошани і любові до своєї родини, нації, держави, мови. Серед таких заходів популярність у бібліотеці здобули культурно- просвітницькі заходи: гра «Кохання з першого погляду», свято «30 вересня – Всеукраїнський день бібліотек»; брейн-ринг «Високосний рік» та «Ерудит»; майстер-клас «Прекрасне – поруч» із циклу «Таланти ХДУХТ» створення виробів методом Scrapbooking викладачкою кафедри іноземних мов Удовенко Інною Володимирівною; літературно-музичний вечір «Мрії зламане крило» (до 145-річчя від дня народження Лесі Українки (1871–1913 рр.); літературно-поетична вітальня «Все присвячено святому слову – Любов»; тематичні лекції-бесіди у студентських групах: «Революція гідності – сторінка історії України», «патріотизм у розумінні сучасної молоді», «Мова – душа народу», «Ти – людина, значить маєш права»; святкова лотерея «Жінки! Вам присвячується!» (до 8 березня) тощо.

     Однією із улюблених дат і молоді і старшого покоління сьогодні є святкування Дня святого Валентина. З цієї нагоди 11 лютого 2016 р. у читальному залі наукової бібліотеки за підтримки проректора з виховної роботи Н. І. Єсінової та профспілкової організації студентів і студентського самоврядування відбулася гра «Кохання з першого погляду». В ній взяли участь студенти гр. М-15 Остроушко Сергій, Кузнецов Владислав, Шкодинський Данило і студентки гр. МВ-25 Вікторія Дік, МО-15 Бороненко Дарина, Олійник Ганна. Ведучими цієї гри були студент Сабельников Микита (гр.М-15) і студентка Шелеміна Аліна (гр.Ф-24). Переможцями гри, тобто «закоханою парою», за підсумками результатів і за підтримки залу стали Вікторія Дік і Остроушко Сергій. Учасники і переможці гри одержали призи від студентської профспілки.

     Бібліотека бере активну участь у житті університету. 24 вересня 2016 р. Харківський державний університет харчування та торгівлі відкрив свої двері в багатогранний світ науки і досліджень, де було представлено новітні науково-дослідні проекти в галузі сучасних технологій харчування, надав харків'янам та гостям міста унікальну можливість гідно оцінити багату наукову спадщину університету, а також побачити тенденції і перспективи його розвитку. Відвідувачі даного заходу мали можливість оглянути університет та ознайомиться з його роботою, новими проектами і насолодитися програмою різноманітних та пізнавальних заходів, серед яких виставка-інсталяція «Шлях до успіху – через бібліотеку».

     У бібліотеці стало доброю традицією залучати до проведення культурно-виховних заходів студентів університету. 9 листопада 2016 року в читальній залі Наукової бібліотеки до Дня української писемності та мови пройшли такі заходи: виставка «Мова – духовне багатство народу!», лекція-бесіда «Мова – душа народу», віртуальна виставка «Мово, рідна! Ти є вічність!».

     У бібліотеці шанують християнські звичаї, традиції, християнських святих, які навчають молоде покоління з любов’ю ставитись до ближнього, поважати старших і дотримуватись правил християнської моралі. «Прекрасне – поруч» – саме таку назву мала виставка-інсталяція авторських робіт та майстер-клас з методики scrapbooking доцента кафедри іноземних мов Удовенко Інни Володимирівни. З виставкою знайомились з 22 до 25 листопада. У читальному залі бібліотеки відбулося відкриття, де Інна Володимирівна ознайомила аудиторію, що зібралася, зі своїм хобі – скрапбукінгом, без якого вона сьогодні вже не уявляє життя. Інна Володимирівна розповіла дещо з історії скрапбукінгу. Це вид творчості, назва якої походить від англійського scrapbooking: scrap – вирізка, book – книга. Основна ідея цієї паперової творчості – зберегти особисту і сімейну історії для наступних поколінь, «дати фотографії нове життя». Інна Володимирівна демонструє свої роботи, від яких не можна відвести очей. Альбоми – великі, середні і зовсім маленькі – прикрашені не лише виробами з паперу, але й мереживом, квітами, ґудзиками, металевими ключиками і ще чимось незвичайним або, навпаки, зовсім звичайним. Все це можна було роздивитися, беручи до рук кожен експонат. Далі Інна Володимирівна пояснювала, яким чином із якого матеріалу все це диво робиться, демонструючи різноманітні знаряддя праці: пасту, глину, спеціальне чорнило, клей, штампи тощо. На відкриття виставки завітали студенти разом з проректором з виховної роботи Н. І. Єсиновою та заступником декана обліково-фінансового факультету Є. Ю. Стояном. Виставка мала неабиякий успіх.

     При проведенні культурно-виховних заходів бібліотека активно співпрацює з кафедрами університету. З 5 по 9 грудня 2016 року у Харківському державному університеті харчування та торгівлі проводився Тиждень права. Приєдналася до цього і наукова бібліотека. 8 грудня у читальному залі відбувся черговий захід із студентами. Спочатку була проведена лекція-бесіда на тему: «Права і свободи людини», яку провела заввідділом бібліотеки Л.В. Ковалевська. Потім – найцікавіше! – «Правовий турнір». Три команди студентів брали участь у правовому марафоні із семи турів. Студенти різних факультетів, що об’єдналися у команди на певний час, показали себе з найкращих сторін: розумні, освічені, небайдужі сучасники, що вміють логічно мислити і викладати свої думки – інтелект з почуттям гумору.Оцінювало команди-суперниці журі: проректор з виховної роботи професор Н.І. Єсінова, провідний юрисконсульт університету Л.М. Іщук, директор наукової бібліотеки Л.Г. Бакуменко. Місця розподілились таким чином: перше місце посіли студенти:Медяновський М. ХМ-36, Павленко І. ТТМ-22, Местоян Д. ГРС-36, Поляшенко Є. ГРС-36, Тіщенко М. ГРС-46, Марцин Є. ГРС-46; друге місце: Ярош А. МЄ-16, Рєзник М. Є-26, Рєзник М. Є-26, Головко В.Є-26, Проценко В.ТР-55, Коваленко Є.ТУ-45; третє місце: Прокопенко С. Б-16, Босенко М. Ф-26, Полотенкова А. Б-14. Кузнєцов В. М-15, Бойко Д. ХМ-36, Сабельніков Н.М-15. І, як завжди, усі команди отримали подарунки від студентської профспілки, До тижня права також була підготовлена книжкова виставка з юридичної літератури, зокрема, що стосується прав і свобод людини. Цікаві плакати злободенної тематики люб’язно наддала провідний юрисконсульт університету Л.М.Іщук. Вимоги часу змушують шукати нових форм роботи, вносити зміни у традиційну роботу бібліотеки, у тому числі за напрямом культурно-просвітницької діяльності. Ці форми пов’язані з активним використанням комп’ютерних технологій.

     Популярності набувають інтерактивні форми культурно-просвітницької діяльності, розміщені на веб-сторінці бібліотеки, а саме: віртуальні виставки – «Біль і тривоги Чорнобиля», «Мово рідна! Ти є вічність!», «Загальна декларація прав людини», «Пилип Орлик та його Конституція», віртуальні виставки однієї книги «Устаткування підприємств харчування» та «В милом Харькове моем», відеоролик «Я – Українець і цим пишаюсь», віртуальна музична композиція за темою: «Червоні маки» тощо.

     Наука значною мірою впливає на рівень розвитку особистості, формує інтелектуальний потенціал нації. Харківський державний університет харчування та торгівлі є науково-дослідним центром, на базі якого проводяться міжнародні наукові та науково-практичні конференції, бібліотека в таких заходах бере безпосередню участь шляхом інформаційного забезпечення, організації книжкових виставок та бібліографічних оглядів літератури, серед них, зокрема: участь у Всеукраїнській науково-практичній конференції «Україна на шляху державотворення: історія та сучасність» 26.05.2016 р. (книжкова виставка за назвою конференції, участь співробітників НБ, виступ Л. В. Ковалевської); Всеукраїнській науково-практичній конференції «Модернізація вищої освіти» 30.09.2016 р. (книжкова виставка за назвою конференції).

    Культурно-виховна робота у бібліотеці спрямована на реалізацію її провідної ідеї – поєднання кращих традиційних методів виховання та прогресивних сучасних підходів, що дозволяє позитивно вплинути на розвиток студентів, а також сформувати їх духовний світ на основі гуманістичних цінностей.