КУЛЬТУРНО-ВИХОВНА РОБОТА

   Наукова бібліотека ХДУХТ це потужна інформаційно-комунікаційна установа, науковий, просвітницький центр університету, а головне – гуманістичний осередок освітянського і культурного життя студентської молоді, яка, як найважливіший соціокультурний центр освіти й виховання є місцем збереження культурної спадщини і при безпосередній взаємодії з іншими структурними підрозділами університету через комунікаційні процеси поєднує покоління людей, їх духовність, чесноти, патріотизм. Культурно-виховна робота в науковій бібліотеці здійснюється за підтримки Єсінової Ніни Ігорівни, кандидата технічних наук, професора, проректора з виховної роботи. Стабільність, доброзичливість, співучасть, допомога, спілкування в умовах синдрому «переоцінки ціннісних орієнтирів», зокрема й моральних – у цьому, по суті, полягає феномен бібліотеки та її місія. Завдання наукової бібліотеки – створити умови для самореалізації, самовизначення особистості студента в просторі сучасної культури, створити таку атмосферу, яка б стимулювала активність внутрішнього життя особистості і спонукала до творчості і саморозвитку, сприяла морально-психологічній перебудові молодої людини, внутрішній переорієнтації системи духовних цінностей, усвідомленню власної гідності і цінності іншої людини, формувала почуття відповідальності і причетності до минулого, сучасного і майбутнього. Головним завданням культурно-виховної роботи у нашій бібліотеці є – залучення студентів до духовної спадщини, формування у них духовних цінностей і потреб, бо як сказав Толстой Л. М.: «І виховання і освіта неподільні. Неможливо виховувати, не передаючи знання, будь-яке ж знання діє виховально».

Поряд з новітніми формами культурно-просвітницької роботи незмінною та дієвою залишається форма популяризації книги за допомогою книжкової виставки. Бібліотекарі організовують тематичні виставки літератури: «Моя Україна – соборна і вільна» (до Дня Соборності України), «Пам’ятаємо великий подвиг» (до Дня пам’яті та примирення), «Небесна Сотня – Герої незборені, найкращі, найвідважніші сини» (до Дня пам’яті Героїв небесної Сотні), «Не будь байдужим, зроби добру справу» (до Міжнародного дня волонтерів), «Страждання, муки й горе українського народу» (до Дня пам’яті жертв голодомору) та ін.; виставки на допомогу навчальному процесу: «Права споживачів під захистом закону», «Маркетингова товарна політика», «Фінансова система України», «Безпека харчових продуктів», «Напої для всіх», «Його величність - хліб», «Дещо про борщ… і довкола нього» тощо.

       Кожного року відзначаються літературні ювілеї. Бібліотека експонує виставки, присвячені ювілеям відомих письменників, поетів, проводить масові заходи, розповідаючи про їх життя та творчість. Під час заходів робиться все можливе, щоб зацікавити користувачів, привернути їх увагу до творчості того чи іншого літератора, викликати бажання у користувачів звернутися до творів та прочитати їх. Серед них: «Живий у правді віковій, в піснях і в слові «Заповіту»» (до 205-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка (1814–1861), українського поета, художника), «Микола Гоголь як провідник української культури» (до 210-річчя від дня народження М.В. Гоголя (1809–1852), українського і російського письменника), «Перший корифей української прози» (до 170-річчя від дня народження П.Я. Мирного (1849-1920), українського письменника), «Жива душа народна» (до 250-річчя від дня народження І.П. Котляревського (1769-1838), українського письменника), «Справжній мисливець і притому поет полювання» (до 130-річчя від дня народження Остапа Вишні (1889–1956), українського прозаїка, гумориста, сатирика) та ін.

У бібліотеці за напрямом культурно-просвітницької роботи зі студентами проводяться різноманітні заходи: літературно-музичні вечори, зустрічі з цікавими людьми, виховні години, вечори пам’яті, огляди, краєзнавчі вітальні, книжкові виставки, лекції, бесіди, презентації книг тощо. Основними напрямами цих заходів є забезпечення толерантної поведінки студента у соціальному середовищі, дієвої пошани і любові до своєї родини, нації, держави, мови.

Серед таких заходів популярність у бібліотеці здобули культурно- просвітницькі заходи:вечір-реквієм «У їхніх серцях жила Україна» /пам’яті Героїв Небесної Сотні/, лекції-бесіди «Моє майбутнє – це майбутнє України», «Сила душі, чи душа сили», «Любов – безцінний Божий дар»; загальноуніверситетське свято «Масляна»; пізнавально-розважальна гра «Закохана інтрига», міжнародний флешмоб «Великий Шевченко» /до дня народження Т.Г. Шевченка/, презентація книги у формі відкритого мікрофону «Олег Сенцов «Купите книгу – она смешная»; акція «Диктант національної єдності»; літературний вечір «Наш великий сміхотворець» /до 130-річчя Остапа Вишні, українського письменника /; інсталяція «Інфо-Woman» /участь у заході «Ніч науки»/, інтелектуальне лото «Через мудрість українську пізнай себе» та книжкові виставки «Смак і користь – наша повість» та «Знайди свій роман» /участь у Дні відкритих дверей університету/, виставка картин-вишиванок бухгалтера Юрко Наталії Степанівни із циклу «таланти ХДУХТ» та ін., а також різноманітні книжкові виставки.


Однією із улюблених форм масових заходів для молоді стала інтелектуальна гра. У 2019 р. було проведено такі ігри: «Закохана інтрига» 14.02.2019 року, під такою інтригуючою назвою у читальному залі наукової бібліотеки пройшов, як на наш погляд, незабутній захід до дня Святого Валентина, у якому взяли участь першокурсники різних факультетів. У прикрашеному залі спочатку залунала чудова українська пісня «Леля» у виконанні Єлизавети Лисак, тим самим відкриваючи свято. Далі почалась гра, під час якої пречудове враження справили на присутніх саме учасники – наші першокурсники: Бочарова Наталія, Михайлова Анастасія, Гладкова Олена, Асланов Даніїл, Шмадченко Руслан, Луценко Павло. Це розумні, начитані, з почуттям власної гідності і власної думки, веселі, життєрадісні, у міру розкуті, культурні, сучасні юнаки та дівчата. Говорячи про майбутнє, вони цілеспрямовані, налаштовані саме на працю при досягненні своєї мети. А під час проведення конкурсів «Пантоміма», «Поцілунки» (на повітряних кульках), «Еліас» чи коли ставили особисті питання хлопці дівчатам, а дівчата – хлопцям, наші учасники були на висоті! Їхні відповіді були як по-справжньому аргументовані, сміливі і чесні, так і з гумором. Оцей гумористичний «хлоп’ячо-дівчачий двобій» у день закоханих (але ж ми добре знаємо, що кожен жарт має частку правди) не залишив байдужими нікого у залі, а серед присутніх також склалася «доленосна» пара, що для них самих стало сюрпризом; Наприкінці заходу визначили 2 пари переможців. Ними стали: Михайлова Анастасія та Луценко Павло – перше місце, Бочарова Наталія та Асланов Даніїл – друге місце. Проте, за підтримки студентського профкому призи отримали усі учасники дійства; інтелектуальна гра «Брейн-ринг» 18.04.2019 р. – традиційний захід за участі кмітливої, винахідливої, ерудованої молоді, в якій взяли участь 6 команд: «Шанс є!», «Гараж», «Управлінці», «Відчайдушні фінансисти» «Фіаско», «Dream team». Гра складалась із двох раундів, кожен із яких включав 13 питань. Відбулося справжнє запекле змагання між учасниками, і врешті решт місця розподілились таким чином: 1 місце – команда «Гараж», 2 місце – команда «Dream team», 3 місце – команда «Шанс є!». Усі учасники отримали грамоти і подарунки, а переможці здобули кубок «Сови»; подібний захід «Брейн-ринг» відбувся 21.11.2019 р.

Історичні події недалекого минулого, які вплинули на зміни у суспільному житті країни, не можуть залишити байдужим жодного українця. 20 лютого – День Героїв Небесної Сотні. Сьогодні ми вшановуємо відвагу, стійкість наших громадян, які під час Революції Гідності, захищаючи ідеали демократії, відстоюючи права і свободи людини, європейське майбутнє України, віддали найдорожче – своє життя.

         21 лютого 2019 року у читальному залі наукової бібліотеки відбувся вечір-реквієм, присвячений Дню пам’яті Героїв Небесної Сотні. У ньому взяли участь студенти університету. Ведучі Марія Березовська (ГРС-38), Єлизавета Лисовол (ГРС-46), Іван Нотченко (ГРС-38), Анна Чаплигіна (ПТ-18) нагадали усім присутнім про події, що відбулись на Майдані столиці п’ять років тому. Звучали вірші, музика, горіли свічі, демонструвалися фільм «Мамо, не плач» та відеоролик «Реквієм Небесній Сотні». Загиблих вшанували хвилиною пам’яті. Окрім студентів, виступали проректор з виховної роботи професор Н.І. Єсінова, завідувач кафедри суспільних та гуманітарних дисциплін професор А.С. Міносян, професор цієї ж кафедри О.М. Варипаєв, директор наукової бібліотеки кандидат наук Л.Г. Бакуменко, заввідділу бібліотеки І.П. Кушнір та заввідділу Л.В. Ковалевська.

Бібліотека бере активну участь у житті університету. 23 листопада 2019 року в університеті відбувся День відкритих дверей. Школярі із зацікавленістю брали участь у інтелектуальному лото «Через мудрість українську пізнай себе», фотографувалися та цікавилися літературою, представленою на книжкових виставках «Смак і користь – наша повість» та «Знайди свій роман».

У бібліотеці стало доброю традицією залучати до проведення культурно-виховних заходів студентів та співробітників університету. 8 листопада 2019 року в читальній залі Наукової бібліотеки ми разом з усією Україною писали Диктант національної єдності. Присутні були проректори: з виховної роботи – д.е.н. професор Ніна Ігорівна Єсінова, з наукової робти – д.т.н. професор Валерій Михайлович Михайлов, проректор з міжнародної роботи – д.т.н. професор Андрій Леонтійович Фощан, представники багатьох кафедр та інших підрозділів університету, студенти.

У бібліотеці шанують християнські звичаї, традиції, християнських святих, які навчають молоде покоління з любов’ю ставитись до ближнього, поважати старших і дотримуватись правил християнської моралі. 5 березня 2019 р. на площі біля університету відбулося колоритне свято «Проводи зими та Масляна», яке стало традицією і в якому взяли участь студенти, викладачі ХДУХТ, бібліотекарі, співробітники університету, школярі Харківських шкіл – майбутні абітурієнти. В програмі свята: хороводи, пісні, танці, конкурси, частування (млинцями, пирогами та кулішем), наприкінці було спалено Опудало (яке було виготовлено працівниками бібліотеки).

Бібліотека бере активну участь у таких заходах як флешмоб, звітного року їх було декілька: «Пам’яті Героїв Небесної Сотні» загальноуніверситетський захід, що відбувся 20 лютого 2019 р.; «Щасти на ЗНО» 21 травня 2019 р.; «У фотооб’єктиві – бібліотекар» 16 липня 2019 р.; «Репозитарій ХДУХТ» загальноукраїнський захід підтримки руху відкритого доступу 21.09.2019 р. А ще 9 березня виповнилося 205 років від дня народження Великого Кобзаря, постать якого, без перебільшення, відома у всьому світі, бо саме на його честь встановлено 1384 пам’ятники у 35 країнах. Флешмоб був ініційований Міністерством молоді та спорту України і активною українською молоддю з метою ушанувати пам’ять Тараса Шевченка, показати якнайбільше пам’ятників Шевченку, встановлених у різних регіонах України та країнах світу, засвідчити про визнання та любов до творчості генія українського народу. Від імені нашого ЗВО у цьому флешмобі взяла участь наукова бібліотека. Ми підхопили естафету від науково-технічної бібліотеки Харківського національного аерокосмічного університету «ХАІ» і у свою чергу передали її бібліотеці Харківської державної академії культури. А.В. Ларіна, заступник директора бібліотеки, і Л.В. Ковалевська, заввідділу бібліотеки, біля найкращого у світі пам’ятника Т. Шевченку (що визнано міжнародною спільнотою) читали його поезії 7 березня 2019 р. Наше відео було опубліковано на офіційній сторінці флешмобу.

У бібліотекці продовжено цикл заходів «ХДУХТ має таланти». 12 листопада 2019 р. була відкрита виставка картин-вишиванок бухгалтера Юрко Наталії Степанівни, яка мала успіх та викликала захоплення талантом ручної вишивки.

При проведенні культурно-виховних заходів бібліотека активно співпрацює з кафедрами університету, бере участь у заходах, які проводять кафедри, а також з кураторами груп. Один із таких заходів було присвячено герою сьогодення українському журналісту Олегу Сенцову. 5 листопада 2019 р. в читальному залі наукової бібліотеки відбулася презентація книги Олега Сенцова «Купите книгу – она смешная» для студентських груп ХТ-19, ПТ-19. Цей захід спільно з кафедрою суспільних та гуманітарних наук переріс у форму відкритого мікрофону під гаслом «Патріотизм з точки зору Олега Сенцова та нашої молоді. Відбувся активний обмін думками.

11 листопада 2019 р. з нагоди 130-річчя від дня народження видатного українського письменника – гумориста Остапа Вишні працівники наукової бібліотеки ХДУХТ підготовили та провели спільно зі студентами першокурсниками (гр. ГРС – 39) літературний вечір «Наш великий сміхотворець». У виконанні сучасних студентів, одягнених в українські костюми, можна було почути гуморески митця, що не втратили своєї актуальності і сьогодні. Доповнювала захід книжкова виставка «Мисливські усмішки», на якій були представлені твори та літературно-критичні матеріали стосовно біографії письменника.

Популярності набувають інтерактивні форми культурно-просвітницької діяльності, розміщені на веб-сторінці бібліотеки, а саме: віртуальні виставки – «Небесна Сотня /Пам'яті героїв Небесної Сотні/», «Слушай песню ветра» /к 70-летию Харуки Мураками, японского писателя/, «Тетянин день» /Віртуальна виставка – імена/, «12 мая – день Мамы», «Персональна виставка картин-вишиванок працівника бухгалтерії Юрко Наталії Степанівни», «Інтелектуальні подарунки» /до Всеукраїнського дня бібліотек від Кафедри устаткування харчової і готельної індустрії ім. М.І. Бєляєва/ тощо. У звітному році наукова бібліотека працювала над створенням та виданням випусків віртуального інформаційного бюлетеню «Думка наша» (всього 6 випусків).

Харківський державний університет харчування та торгівлі є науково-дослідним центром, на базі якого проводяться міжнародні наукові та науково-практичні конференції, бібліотека в таких заходах бере безпосередню участь шляхом інформаційного забезпечення, організації книжкових виставок та бібліографічних оглядів літератури, написання тез доповідей, серед них, зокрема участь у Міжнародній науково-методичній конференції до 50-річчя кафедри устаткування харчової і готельної індустрії ім. М.І. Беляєва «Інженерна освіта у сфері харчової і готельної індустрії: виклик сьогодення» 23-24 травня 2019 р.; Міжнародній науково-методичній конференції «Модернізація вищої освіти та забезпечення якості освітньої діяльності» 31.05.2019 р.; Міжнародній науково-практичній конференції «Інноваційні аспекти розвитку обладнання харчової та готельної індустрії в умовах сучасності» 4-6.09.2019 р.

       Культурно-виховна робота у бібліотеці спрямована на реалізацію її провідної ідеї – поєднання кращих традиційних методів виховання та прогресивних сучасних підходів, що дозволяє позитивно вплинути на розвиток студентів, а також сформувати їх духовний світ на основі гуманістичних цінностей.