КУЛЬТУРНО-ВИХОВНА РОБОТА

   Наукова бібліотека ХДУХТ це потужна інформаційно-комунікаційна установа, науковий, просвітницький центр університету, а головне – гуманістичний осередок освітянського і культурного життя студентської молоді, яка, як найважливіший соціокультурний центр освіти й виховання є місцем збереження культурної спадщини і при безпосередній взаємодії з іншими структурними підрозділами університету через комунікаційні процеси поєднує покоління людей, їх духовність, чесноти, патріотизм. Культурно-виховна робота в науковій бібліотеці здійснюється за підтримки Єсінової Ніни Ігорівни, кандидата технічних наук, професора, проректора з виховної роботи. Стабільність, доброзичливість, співучасть, допомога, спілкування в умовах синдрому «переоцінки ціннісних орієнтирів», зокрема й моральних – у цьому, по суті, полягає феномен бібліотеки та її місія. Завдання наукової бібліотеки – створити умови для самореалізації, самовизначення особистості студента в просторі сучасної культури, створити таку атмосферу, яка б стимулювала активність внутрішнього життя особистості і спонукала до творчості і саморозвитку, сприяла морально-психологічній перебудові молодої людини, внутрішній переорієнтації системи духовних цінностей, усвідомленню власної гідності і цінності іншої людини, формувала почуття відповідальності і причетності до минулого, сучасного і майбутнього. Головним завданням культурно-виховної роботи у нашій бібліотеці є – залучення студентів до духовної спадщини, формування у них духовних цінностей і потреб, бо як сказав Толстой Л. М.: «І виховання і освіта неподільні. Неможливо виховувати, не передаючи знання, будь-яке ж знання діє виховально».

Поряд з новітніми формами культурно-просвітницької роботи незмінною та дієвою залишається форма популяризації книги за допомогою книжкової виставки. Бібліотекарі організовують тематичні виставки літератури: «Герої не вмирають» (до Дня Соборності України), «Вічний вогонь пам’яті» (до Дня пам’яті та примирення), «Поринути у вир давно минулих подій» (до Дня Скорботи і вшанування пам’яті жертв війни в Україні), «За мир в усьому світі» (до Міжнародного дня миру), «Нас вбивали, бо ми – українці» (до Дня пам’яті жертв голодомору) та ін.; виставки на допомогу навчальному процесу: «Моя професія бухгалтер», «Маркетинг, товарознавство, реклама», «Захист населення в надзвичайних ситуаціях», «Кефір та йогурт – як диво природи», «Це цікаво: східні ласощі», «Сочевиця – Попелюшка на королівському балу», «Менеджмент туристичної індустрії» тощо.

       Кожного року відзначаються літературні ювілеї. Бібліотека експонує виставки, присвячені ювілеям відомих письменників, поетів, проводить масові заходи, розповідаючи про їх життя та творчість. Під час заходів робиться все можливе, щоб зацікавити користувачів, привернути їх увагу до творчості того чи іншого літератора, викликати бажання у користувачів звернутися до творів та прочитати їх. Серед них: «Любіть Україну, як сонце любіть» (до 120-річчя від дня народження В.М. Сосюри (1898–1965), українського поета), «Птах душі» (до дня народження В.С. Стуса (1938–1985), українського поета, прозаїка), «Собор душі» (до 100-річчя від дня народження О.Т. Гончара (1918-1995), українського письменника, літературного критика), «Видатний майстер українського мистецтва» (до 100-річчя від дня народження М.Т. Лисенка (1918-2007), українського домриста, диригента), «Його душа співала і творила» (до 170-річчя від дня народження     Д.В. Марковича (1848–1920), українського письменника) та ін.

У бібліотеці за напрямом культурно-просвітницької роботи зі студентами проводяться різноманітні заходи: літературно-музичні вечори, зустрічі з цікавими людьми, виховні години, вечори пам’яті, огляди, краєзнавчі вітальні, книжкові виставки, лекції, бесіди, презентації книг тощо. Основними напрямами цих заходів є забезпечення толерантної поведінки студента у соціальному середовищі, дієвої пошани і любові до своєї родини, нації, держави, мови.

Серед таких заходів популярність у бібліотеці здобули культурно- просвітницькі заходи: інтелектуальні ігри «Крізь скляну стелю» та «Брейн-ринг», свято «Проводи зими та Масляна»; тематична година «Мово рідна, слово рідне»; майстер-клас «Секрети миловаріння» із циклу «Таланти ХДУХТ»; літературно-музична композиція «Мне есть, что спеть!»; творчий вечір-реквієм «А зорі пахнуть полинами» (до 85-ї роковини Голодомору в Україні); тематичні лекції-бесіди у студентських групах: «Патріотизм у розумінні сучасної молоді», «Пам’яті жертв Голодомору»; диктант національної єдності тощо.

Однією із улюблених форм масових заходів для молоді стала інтелектуальна гра. У 2018 р. було проведено такі ігри: гендерна гра «Крізь скляну стелю» 13.03.2018 р. під керівництвом професора кафедри суспільних та гуманітарних дисциплін С.М. Руденко, члена гендерного центру, загальною метою якого є забезпечення впровадження гендерного підходу в систему освіти, у грі взяли участь студенти другого курсу технологічного факультету; інтелектуальна гра «Брейн-ринг» 26.04.2018 р. – традиційний захід за участі кмітливої, винахідливої, ерудованої молоді, в якій взяли участь 6 команд: «Шанс есть!» (ННУХТБ), «Гараж» (ФОТС), «Акварели» (ФМ), «Greenpark» (УФФ), «Dreamteam» (ФУТПМД), «Ноунейми», перемогла команда «Шанс есть!»; «Брейн-ринг» 26.11.2018 р. за у часті 5 студентських команд: «Едем» (економічний факультет), «Шанс есть!» (технологічний факультет), «Управленцы» (факультет менеджмента), «Dreamteam» (факультет товарознавства), «Отпетые финансисты» (обліково-фінансовий факультет), переможці здобули кубок «Сови».

27 січня 2018 року у читальному залі гуртожитка №2 відбувся творчій вечір «Мне есть, что спеть!»,присвячений 80-річчю від дня народження В.С. Висоцького (1938-1980 рр.). Були присутні викладачі, співробітники університету та гості міста Харкова (17 осіб). У залі звучали пісні у виконанні викладача кафедри хімії мікробіології та гігієни харчування Т.О. Кузнецової.

Бібліотека бере активну участь у житті університету. 10 листопада 2018 року в університеті відбувся День відкритих дверей під гаслом «Тиква-фест». Популярною на заході була виставка-інсталяція «Гарбузиха», яку підготували працівники бібліотеки. Школярі з задоволенням фотографувалися коло «Гарбузихи» та цікавилися літературою, представленою на виставці.

У бібліотеці стало доброю традицією залучати до проведення культурно-виховних заходів студентів та співробітників університету. 9 листопада 2018 року в читальній залі Наукової бібліотеки ми разом з усією Україною писали Диктант національної єдності. Присутні були представники багатьох кафедр та інших підрозділів університету.

У бібліотеці шанують християнські звичаї, традиції, християнських святих, які навчають молоде покоління з любов’ю ставитись до ближнього, поважати старших і дотримуватись правил християнської моралі. 15 лютого 2018 р. на площі біля університету відбулося колоритне свято «Проводи зими та Масляна», в якому взяли участь студенти, викладачі ХДУХТ, бібліотекарі, співробітники університету, школярі Харківських шкіл – майбутні абітурієнти. В програмі свята: хороводи, пісні, танці, конкурси, частування (млинцями, пирогами та кулішем), наприкінці було спалено Опудало (яке було виготовлено працівниками бібліотеки). Переможець у конкурсах отримав приз від ректора Університету.

17 травня 2018 року відбувся флешмоб до Дня української вишиванки під гаслом «На роботу – у вишиванці». Основна мета заходу – збереження українських цінностей та їх популяризація серед молоді. У цей день прийнято одягати вишиванку на роботу, навчання або просто на прогулянку. Очолив флешмоб ректор ХДУХТ – Олександр Іванович Черевко, підтримали цю ідею викладачі, студенти, бібліотекарі та співробітники університету.

Наукова бібліотека продовжує цикл заходів «ХДУХТ має таланти». 13 березня 2018 р. у філії наукової бібліотеки ХДУХТ /гуртожиток № 2 відбувся майстер-клас під назвою «Секрети миловаріння». Учні школи №3, присутні на заході, з великим інтересом і задоволенням слухали практичні поради щодо миловаріння і особисто могли виготовити мило. Крім того бібліотекарі в комфортній, дружній бесіді розказали про професії, які можна освоїти, навчаючись у нашому ЗВО.

6 листопада 2018 року у науковій бібліотеці відбувся творчий вечір Ніни Іванівни Виноградської, української поетеси, харків’янки, автора поеми «Голодомор». Теми голодомору та сучасних воєнних дій, які підняла Ніна Іванівна, не залишили байдужим жодного, хто знаходився у читальній залі бібліотеки: студентів, викладачів, бібліотекарів. Ніна Іванівна Виноградська подарувала бібліотеці свої твори: дві збірки поезій «А зорі пахнут полинами» та «Сніг молодий». Завдяки Ніні Іванівні було створено атмосферу небайдужості до трагічного як минулого українського народу, так і, на превеликий жаль, трагічних сучасних подій. А подаровані нею книги, стали окрасою фонду нашої наукової бібліотеки.

При проведенні культурно-виховних заходів бібліотека активно співпрацює з кафедрами університету, бере участь у заходах, які проводять кафедри. 14 листопада 2018 року працівники бібліотеки були присутні та взяли участь у святі до Дня української писемності та мови, яке відбулося на кафедрі суспільних та гуманітарних дисциплін. Цей захід підготували студенти-технологи першого курсу з професором С.М. Руденко. На свято, як гості, були запрошені студенти з Марокко, які вивчають українську мову на підготовчому відділенні університету. Прекрасний супровід з українських пісень та уривки з документальних фільмів, ніби стрічки з вінків дівчат, вплітався до виступів студентів. Своє слово про «мову нашу калинову» мали: завідувач кафедри, професор А.С. Міносян, доцент Л.Я. Сапожнікова, заввідділом наукової бібліотеки Л.В. Ковалевська.

Популярності набувають інтерактивні форми культурно-просвітницької діяльності, розміщені на веб-сторінці бібліотеки, а саме: віртуальні виставки – «Масленица: честная, веселая, широкая», «Мова рідна, слово рідне», «Наші стародруки», «Бережімо собори наших душ», віртуальні виставки однієї книги «Злочин» та «Великий піст. Історія однієї книги» тощо.

Харківський державний університет харчування та торгівлі є науково-дослідним центром, на базі якого проводяться міжнародні наукові та науково-практичні конференції, бібліотека в таких заходах бере безпосередню участь шляхом інформаційного забезпечення, організації книжкових виставок та підготовки тез доповідей, серед них, зокрема участь у: Всеукраїнській науково-методичній конференції «Модернізація вищої освіти та проблеми управління якістю підготовки фахівців» 28.09.2018 р.; Всеукраїнській науково-практичній конференції «Тоталітарне суспільство як загроза розвитку демократичної держави» (до 85-ої річниці Голодомору в Україні) 18.10.2018 р.; Міжнародній науково-практичній конференції «Розвиток харчових виробництв, ресторанного та готельного господарств і торгівлі: проблеми, перспективи, ефективність» (до 80-річчя від дня народження ректора університету М.І. Беляєва) – секція №18 «Бібліотека університету і науковець у контексті інтеграції до світового наукового інформаційного простору».

       Культурно-виховна робота у бібліотеці спрямована на реалізацію її провідної ідеї – поєднання кращих традиційних методів виховання та прогресивних сучасних підходів, що дозволяє позитивно вплинути на розвиток студентів, а також сформувати їх духовний світ на основі гуманістичних цінностей.